Starzenie się skóry. Pielęgnacja przeciwstarzeniowa.

Dziś poruszę kwestię procesu starzenia się skóry. Dotyczy to każdej, każdego z nas.

Co wpływa na proces starzenia się skóry?

Niestety na naszą skórę działa wiele czynników, takich jak: stres, zmęczenie, brak snu, warunki atmosferyczne. Dodatkowo często zmagamy się z przesuszeniem cery. Na jędrność skóry twarzy wpływają częste wahania wagi, obrzęki. Nie pomagają również prawa fizyki – grawitacja. U kobiet skóra jest bardziej podatna na rozciąganie się (jest to naturalne przystosowanie organizmu kobiety do ciąży).

Po 30 roku życia następuje zmniejszona produkcja włókien kolagenowych. Te wszystkie czynniki powodują widoczne zmiany na skórze w postaci zmarszczek, bruzd i utraty owalu twarzy. Warto zadbać o tę kwestię i już zawczasu wdrożyć prawidłową pielęgnację oraz prawidłowe techniki nakładania kosmetyków.

Młoda czy stara twarz? Co decyduje, że twarz jest postrzegana jako stara lub młoda?

Nasz mózg działa w pewien sposób automatycznie. Od dziecka uczymy się świata i poznajemy otoczenie poprzez obserwację i zapamiętywanie.

Podświadomie oceniamy twarz jako starą lub młodą na podstawie skojarzonych i utrwalonych w pamięci obrazów. Proporcje pomiędzy kształtem twarzy, a poszczególnymi jej elementami wskazują na wiek osoby.

Wyznacznikiem proporcji młodej twarzy jest tzw. trójkąt młodości, którego podstawą jest linia policzków, a wierzchołkiem czubek brody.

Źródło: http://www.cho-mes.pl/pl/16/niechirurgiczny-lifting-twarzy

Trójkąt młodości charakteryzuje się:

  • wyraźnie zarysowanymi rysami twarzy
  • podkreśloną linią żuchwy
  • smukłymi policzkami

Wraz z wiekiem ustawienie trójkąta odwraca się. Powstaje tzw. piramida starości. Twarz traci owal.

Utrata owalu twarzy następuje na skutek:

  • utraty kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego
  • zmniejszenia masy mięśniowej
  • zwiotczenia mięśni twarzy
  • zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej w twarzy, która jest „rusztowaniem” dla skóry
  • zmian hormonalnych
Źródło: https://www.researchgate.net/figure/260530356_fig8_Figure-1-1-a-Youthful-midface-Note-the-round-volumized-cheek-and-smooth-contours

Jak aplikować kosmetyki anti-aging?

W pielęgnacji skóry starzejącej się, ale również w codziennej pielęgnacji skóry młodej, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego kosmetyku oraz jego prawidłowa aplikacja.

W przypadku skóry młodej działamy prewencyjnie. Pielęgnacja cery z oznakami starzenia ma za to na celu spowolnienie powstawania zmarszczek.

Aplikacja kosmetyków (serum, kremu) powinna zawsze odbywać się przeciwnie do działania siły grawitacji. Kosmetyki powinniśmy nakładać więc ruchami od dołu w górę, nie naciągając przy tym zbyt mocno skóry. Najlepiej wklepywać preparaty w skórę. Dzięki temu nie będziemy rozciągać tkanek.

Przy okazji wykonamy również krótki masaż. Oklepywanie skóry opuszkami palców (tak, jakbyśmy grali na pianinie) spowoduje ukrwienie skóry, a tym samym jej dotlenienie i odżywienie. Składniki kosmetyków będą się lepiej wchłaniały i szybciej działały.
Taki mini masaż to również idealny sposób na domowy relaks i chwilę tylko dla siebie.

Żródło: https://ladysdream.ru/wp-content/uploads/2017/12/facial-massage-at-home-9.jpg

Jakie kosmetyki wybrać do masażu twarzy?

Taki masaż najlepiej będzie nam się wykonywało na produktach oleistych. Idealnie nada się tu serum olejowe. Warto zwrócić uwagę, aby było ono bogate w przeciwutleniacze, które działają przeciwstarzeniowo.

Idealnie do masażu anti-aging posłużą:

Oprócz porządnych kosmetyków i masażu, zafundujmy naszej skórze konkretną dawkę snu. Sen to niezastąpiony kosmetyk! 🙂

kosmetyki do starzejącej się skóry krem krem do cery dojrzałej krem do skóry dojrzałej masaż twarzy owal twarzy pielęgnacja pielęgnacja anti-aging pielęgnacja przeciwstarzeniowa pielęgnacja skóry dojrzałej pielęgnacja twarzy serum skóra skóra dojrzała starzenie się skóry
Author
Anna
Z wykształcenia jestem magistrem kosmetologii. Wybieram, sprawdzam i testuję produkty, które tu widzisz. Chętnie pomogę Ci w doborze idealnej pielęgnacji. Wystarczy, że napiszesz tu, na Facebook’u lub na Instagramie. Wspólnie zaopiekujemy się Twoją skórą! 🌿

Brak komentarzy dla tego postu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *